Czy Kraków jest miastem możliwości dla młodego biznesu? Sprawdźmy!

Czy Kraków jest miastem możliwości dla młodego biznesu? Sprawdźmy!

Kraków jest ważnym ośrodkiem biznesowym, edukacyjnym oraz oczywiście turystycznym i kulturowym na mapie naszego kraju. Dziś postanowiliśmy sprawdzić, jakie branże rozwijają się tu najlepiej. Czy opłaca się otworzyć biznes w Krakowie? Ile kosztuje wynajem biura w tym mieście i na jaki standard możemy liczyć? Zostań z nami jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury!

Kraków – stolica Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości

Czy wiesz, że w roku 2020 pierwszy raz w historii Polski, jedno z naszych województw zdobyło tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości? Mowa tu o województwie małopolskim – odznaczenie Europejskiego Regionu przedsiębiorczości jest przyznawane przez Europejski Komitet Regionów. Organ ten został powołany do życia w roku 1994 przez Unię Europejską. Warto nadmienić, że województwo małopolskie otrzymało to odznaczenie w niezwykle trudnym czasie – wtedy, kiedy tak Polska, jak i Europa odczuwały pierwszy szok pandemiczny. Czasy pandemii nie były łatwe dla przedsiębiorców – kolejne lockdowny skutecznie utrudniały prowadzenie biznesu, a ich ogłaszanie nie było zależne od decyzji samorządów, lecz władz państwowych. Jednym z zadań samorządów jest jednak stworzenie przychylnych możliwości biznesowych i zarządzanie województwem w taki sposób, aby przyciągnąć do niego jak najwięcej inwestorów. Pod tym względem województwo małopolskie spisało się na medal, co zostało docenione odznaczeniem przez wspomniany już Europejski Komitet Regionów.

Najprężniej rozwijające się branże w Krakowie

Jakie branże rozwijają się w Krakowie najlepiej? To przede wszystkim oczywiście branża turystyczna oraz kulturalna. Kraków jest miastem z piękną historią, w którym znajdziemy tysiące zabytków. Do tutejszych muzeów co roku zjeżdżają .turyści z całego świata. Dlatego branża turystyczna jest bardzo ważnym elementem lokalnej gospodarki. Warto również nadmienić, że branża turystyczna dopinguje także inne branże – na przykład gastronomiczną i kulturalną. Kraków jednak nie opiera swojej gospodarki wyłącznie na turystyce – bardzo prężnie rozwija się tutaj również sektor IT, branża transportowa i logistyczna.

Ile kosztuje wynajem biura w Krakowie?

Zarówno student, jak i właściciel dużej firmy bez problemu znajdzie tu biuro do wynajęcia. Kraków to miasto, w którym wciąż powstają nowe biurowce. To zarówno obiekty coworkingowe, w których dobrze odnajdą się początkujący przedsiębiorcy i freelancerzy, stare fabryki, w których stworzono przestrzenie biurowe, jak i nowoczesne biurowce. Koszt wynajmu przestrzeni biurowej jest zróżnicowany – cena jest uzależniona od standardu obiektu. Cena za metr wynajmu powierzchni biurowej w Krakowie może wynieść od kilkunastu do około 100 złotych za metr kwadratowy miesięcznie.