Instalacja LED sterowana przez bluetooth. Jak to działa? Sprawdźmy!

Instalacja LED sterowana przez bluetooth. Jak to działa? Sprawdźmy!

Możliwość sterowania oświetleniem LED'owym za pośrednictwem aplikacji idealnie wpisuje się w wizję smart home. Dlatego dziś opowiemy nieco więcej o tej innowacyjnej technologii. Skąd pobrać aplikację do sterowania oświetleniem LED? Jakimi konkretnie funkcjami możemy sterować przy użyciu takiej aplikacji? Gdzie w takiej instalacji znajduje się odbiornik Bluetooth? Sprawdźmy!

Ozdobne oświetlenie LED w domu

Oświetlenie LED może pełnić zarówno funkcję ozdobną, jak i być głównym źródłem oświetlenia. W niniejszym artykule chcielibyśmy się skupić na funkcji ozdobnej – w tej kategorii listwy LED już dawno zdeklasowały jarzeniówki. Dlaczego? Dwie podstawowe przewagi tego typu oświetlenia to:

  • energooszczędność,
  • niska emisja ciepła.

A jeżeli mowa o oświetleniu ozdobnym, to należy również wspomnieć o prostocie montażu i możliwości modelowania kształtu źródła światła. Taśmę LED przyklejamy do powierzchni w taki sam sposób, jak robi się to z każdą inną taśmą klejącą. Aby zainstalować świetlówkę, musimy wcześniej zamontować specjalny profil – w wypadku instalacji LED osprzętu jest dużo mniej. Zasilacze LED nowej generacji mają wbudowany sterownik. Ze względu na niewielkie gabaryty tego urządzenia z łatwością ukryjemy je pod blatem czy w górnej części szafy. Jeżeli już mowa o sterownikach to w wypadku świetlówek czy żarówek jesteśmy skazani na jeden kolor światła. Natomiast jeżeli wybierzemy listwę z diodami LED RGB, to kolorem światła możemy sterować. W sterownikach starszego typu światłem sterowało się przy użyciu przycisków na obudowie lub pilota. Dziś jednak tego typu urządzenia są wypierane przez nowoczesne zasilacze LED ze wbudowanym sterownikiem bluetooth!

Aplikacja do sterowania oświetleniem LED przez bluetooth

Jak już wspomnieliśmy odbiornik bluetooth wraz ze sterownikiem, jest wbudowany w zasilacz takiej nowoczesnej instalacji LED. Takim oświetleniem sterujemy przy użyciu aplikacji mobilnej. Skąd pobrać aplikację? Zazwyczaj jest ona dostarczona wraz z zasilaczem LED bluetooth – pobierzesz ją po zeskanowaniu kodu QR. Nie musisz jednak korzystać wyłącznie z firmowego oprogramowania – aplikacji do sterowania oświetleniem LED jest naprawdę wiele, znajdziesz je w Sklepie Play i App Store. Funkcje, jakimi możesz sterować przy użyciu tych aplikacji to między innymi kolor światła, godziny świecenia czy styl świecenia (np. tempo przechodzenia przy zmianach kolorów). Możliwości jest naprawdę wiele dlatego warto pobrać kilka aplikacji, i wybrać tą najlepszą!