Jakie firany wybrać do salonu?

Jakie firany wybrać do salonu?

Firany nie tylko pełnią w domu funkcję ochrony mieszkańców przed spojrzeniami przechodniów. Pełnią także funkcję ozdobną i sprawiają, że pomieszczenie staje się o wiele bardziej przytulne. Dodatkowo, firany stanowią także osłonę przed wlatującymi owadami. Sprawdź, jakie firany sprawdzą się w salonie.

Kolor firan

Firany w salonie powinny być przede wszystkim dopasowane do stylu panującego w mieszkaniu. Dotyczy to przede wszystkim kolorystyki. Mogą na przykład nawiązywać do elementów dekoracyjnych znajdujących się w pomieszczeniu, jak poduszki czy inne dodatki. Dzięki temu będą stanowiły ciekawy element wnętrza i z pewnością sprawią, że będzie ono oryginalne i ciekawe. Jeżeli jesteśmy zwolennikami nieco bardziej stonowanych wnętrz, to świetnie sprawdzą się firany, które nie będą rzucały się w oczy - na przykład w kolorze białym lub kremowym. W takim przypadku firany powinny kolorystycznie zgrywać się z kolorami ścian. Podsumowując, kolor firan powinien współgrać nie tylko z kolorystyką ścian, mebli czy podłogi, ale także pasować do stylu wnętrza.

Długość firan

Firany do salonu mogą być różnej długości. Wszystko zależy od naszych preferencji. Jednak zazwyczaj wybiera się długie firanki do okna balkonowego. Wyglądają nie tylko elegancko i stylowo, ale także świetnie maskują całe okno. Dzięki temu całość wygląda spójnie i estetycznie. W przypadku zwykłych okien, również możemy zdecydować się na długie firany, jeśli zależy nam na zasłonięciu starego kaloryfera czy parapetu. W innym przypadku, możemy wybrać firany  takiej długości, jak okno. Krótkie firany sprawdzą się także wtedy, gdy pod oknem planujemy postawić mebel, na przykład komodę, stół czy kanapę.

Materiał firan

Wybierając materiał na firany warto sugerować się nie tylko ich wyglądem, ale także grubością, teksturą i podatnością na zagniecenia. Te czynniki będą miały wpływ na finalny wygląd i układanie się firan na oknie. Dużą popularnością w przypadku salonu cieszą się tkaniny żakardowe. Są to tkaniny o najwyższym stopniu przepuszczalności światła. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby w pomieszczeniu było jasno, to będzie to najlepszy wybór. Dodatkowo jest to materiał, który się nie gniecie. Kolejna tkanina, która jest równie popularna to woal. Również charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza, a do tego jest miękka i lejąca. Sprawia, że wnętrze staje się stylowe i eleganckie. Idealnie sprawdzi się do nowoczesnego salonu. Chętnie wybierana jest także markizeta, przypominająca drobną siatkę. Jej ogromną zaletą jest fakt, że dobrze się układa oraz nie wymaga prasowania.