Jakie trendy można zauważyć na rynku najmu powierzchni biurowych?

Jakie trendy można zauważyć na rynku najmu powierzchni biurowych?

Rynek nieruchomości od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Przykładem jest rosnąca liczba powstających budynków biurowych realizowanych zarówno w dużych miastach, jak i tych mniejszych. Inwestorzy w standardzie realizują już wyłącznie projekty budynków klasy A (rzadziej klasy B), co zachęca potencjalnych najemców do zmiany środowiska pracy na nową powierzchnię. Na jakie korzyści może liczyć najemca, przenosząc się do świeżo wybudowanego biurowca? Na to pytanie odpowiemy, opisując obecne trendy na rynku biurowym.

Rodzaje najmu

Obecnie powierzchnie biurowe mogą być wynajmowane na wiele sposobów, co daje szerokie możliwości potencjalnym najemcom, chcących wynająć powierzchnię w najlepszych dzielnicach biznesowych w Polsce. W nowych budynkach biurowych architekci często przeznaczają określoną przestrzeń pod pomieszczenia serwisowane czy strefę cichej pracy - takie rozwiązanie realnie zwiększają atrakcyjność oferty. Tworzone możliwości są kierowane głównie do firm, które chcą wygospodarować sobie dodatkową przestrzeń najmu podczas poszukiwania nowych pracowników. Przygotowanie powierzchni pod ewentualne szybki i nieprzewidywalny rozrost firmy to najlepsze zabezpieczenie, jakie może wykonać międzynarodowa korporacja, mieszcząca się w biurowcu. Powyższe powierzchnie są nazywane również jako flexi. Realizacje tego typu świetnie sprawdzają się również podczas wykonywania przez najemcę różnych projektów, które determinują dynamicznie liczbę zaangażowanych pracowników do takiej pracy. Jeśli specyfika pracy najemcy często właśnie tak wygląda, warto wynająć z takim rozwiązaniem biuro do wynajęcia. Katowice to przykład miasta, gdzie takie biura można wynająć.

Zaplanowane działania

Wielu zarządców nieruchomości i specjalistów od komercjalizacji powierzchni przyznaje się, że rosnące koszty eksploatacyjne wymuszają na najemcach stosowanie elastycznej aranżacji, którą można zmienić w przypadku nowych zjawisk kadrowych w firmie. Przestrzenie stworzone z myślą o późniejszej możliwości ich przeprojektowania i dostosowania do zmieniającego się stylu pracy pracowników to już standard na rynku najmu budynków biurowych. W praktyce inwestorzy nie dzielą już pięter na pomieszczenia typu open space, ponieważ takie rozwiązanie jest niepraktyczne. Zamiast tego architekci, coraz częściej decydują się na tworzenie wspólnych pomieszczeń, które są naszpikowane ciekawymi rozwiązaniami.

Czas trwania najmu

W kontekście nowych zjawisk widać także zachowania w relacjach między właścicielami budynków a najemcami. Standardem był kontrakt na wynajmowanie powierzchni na 5 lat, a obecnie firmy mogą wynajmować powierzchnie biurowe przez 10 lat.