Kraków – czy warto wynająć biuro w tym mieście?

Kraków – czy warto wynająć biuro w tym mieście?

Kraków to miasto tętniące życiem – z pewnością turystycznym, naukowym i kulturalnym, ale czy również biznesowym? Czy opłaca się wynająć biuro w tym mieście i czy warto rozpocząć w nim działalność gospodarczą? W jaki sposób Kraków wspiera przedsiębiorców? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Kraków – Stolica Małopolski
  2. W jaki sposób Kraków wspiera przedsiębiorców?
  3. Wynajem biura w Krakowie

Kraków – Stolica Małopolski

Kraków to jedno z największych polskich miast i dumna stolica Małopolski. Przez cały rok odwiedzają je tysiące turystów i studentów. Wielu przedstawicieli tej drugiej grupy po ukończeniu nauki decyduje się zostać w tym mieście na stałe i realizować się tutaj zawodowo. Czy Kraków stwarza dla nich dobre perspektywy rozwoju? Okazuje się, że tak i jest to nie tylko uwarunkowane ogólną sytuacją na rynku, lecz również działaniami administracji, która intensywnie wspiera aktywizację zawodową mieszkańców Krakowa.

W jaki sposób Kraków wspiera przedsiębiorców?

Działania administracji Krakowa pomogły temu miastu względnie suchą stopą przejść przez wszystkie kryzysy ostatnich lat. Wcześniej mieszkańcy mogli liczyć na wsparcie przy ubieganiu się o dofinansowania z programów pomocowych realizowanych w trakcie pandemii COVID-19. Po zakończeniu tego kryzysu, niestety przyszła pora na kolejne – galopująca inflację i kryzys migracyjny spowodowany wojną na Ukrainie. Dlatego Grodzki Urząd Pracy w Krakowie intensywnie wspiera zakładanie działalności gospodarczej w tym mieście. Z analiz Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy wynika, że wsparcie to ma realne przełożenie na ograniczenie bezrobocia w tym mieście – nowopowstałe działalności nie tylko aktywizują założycieli, lecz również tworzą nowe miejsca pracy.

Wynajem biura w Krakowie

Większości świeżo upieczonych przedsiębiorców po prostu nie stać na zakup nieruchomości, dlatego decydują się na wynajem biura. Kraków to miasto tworzące możliwości dla małego biznesu, dlatego koszt wynajmu można częściowo pokryć środkami uzyskanymi z dofinansowania. W Krakowie znajdziemy wiele obiektów biurowych – zarówno nowoczesnych, jak i tych pamiętających złote lata ubiegłej epoki, choć jest ich z roku na rok coraz mniej. Cena za metr kwadratowy biura w Krakowie jest uzależniona od standardu – zaczyna się od 40 złotych za metr kwadratowy. W wypadku obiektów najwyższej klasy (spełniających wymogi klasy A standardu BOMA) ceny wynajmu za metr kwadratowy biura mogą dochodzić nawet do kilkuset złotych. Na koniec warto jednak dodać, że w porównaniu z innymi polskimi dużymi miastami, Kraków plasuje się w średniej cenowej.