Styl loftowy, czyli minimalizm i funkcjonalność we wnętrzu

Styl loftowy, czyli minimalizm i funkcjonalność we wnętrzu

Wnętrza w stylu loftowym cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nie sposób nie zgodzić się, że mieszkania urządzone w tym stylu są nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo efektowne w swojej prostocie. Czym kierować się podczas aranżacji?

Styl loftowy, czyli jaki?

Styl loftowy tworzony jest na wzór dawnych hal przemysłowych, które przerabiane były na mieszkania. Wnętrza te charakteryzują się wysokimi sufitami, dużymi oknami oraz dużą przestrzenią. Panuje w nich nieco surowy klimat, bez dużej ilości dodatków czy kolorów. Meble posiadają proste, geometryczne kształty, a oświetlenie jest jednym z głównych elementów dekoracyjnych. Pomieszczenia w stylu loftowym powinny być przede wszystkim estetyczne, jak i funkcjonalne. Nie ma tutaj miejsca na zbyt wiele ozdób. Zazwyczaj mieszkania typu loft stanowią jedną, dużą przestrzeń, bez podziału na konkretne pomieszczenia. Natomiast każdy kąt jest dobrze zaplanowany, a każdy przedmiot ma swoje miejsce.

Industrialny salon

Podczas aranżacji salonu w stylu loftowym powinniśmy przede wszystkim zachować minimalizm. Klimat wnętrz powinien być nieco surowy. Ściany natomiast powinny być wykończone w jednolitych kolorach. Ciekawą opcją jest, aby jedna ze ścian była wykonana z czerwonej cegły lub betonu. To elementy dekoracyjne, które zazwyczaj możemy spotkać w mieszkaniach w stylu industrialnym. W salonie w stylu loftowym powinno się także pojawić drewno. Na przykład meble dębowe idealnie wpasują się w industrialny klimat i sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne. Dodatkowo, najlepszym rozwiązaniem będzie także drewniana podłoga.

Oświetlenie

We wnętrzach w stylu loftowym dużą rolę odgrywa oświetlenie. Znakiem rozpoznawalnym loftów są duże okna, bez zasłon. Świetnie sprawdzą się lampy sufitowe wiszące, o mocnym, jasnym świetle. Niekiedy oświetlenie stanowi główny element dekoracyjny wnętrza. Lampy w styl industrialnym powinny przypominać oświetlenie, które wykorzystywane było w starych fabrykach. Dlatego też bardzo często, w mieszkaniach loftowych możemy zauważyć wiszące czarne kable pochodzące od lamp czy odsłonięte żarówki, co sprawia, że wystrój wnętrza jest nieoczywisty i oryginalny.

Wnętrza w stylu loftowym cieszą się ogromną popularnością ze względu na swój niepowtarzalny klimat, który od samego progu mieszkania robi ogromne wrażenie.