Wiosna na farmie – sprawdź, co warto wiedzieć!
Wiosna to wyczekiwany czas w każdym gospodarstwie rolnym. Wówczas bowiem można rozpocząć wykonywanie szeregu prac, dla których zima jest istotnym utrudnieniem. W jaki sposób przygotować się do nadejścia wiosny na farmie i kiedy te przygotowania rozpocząć? Na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule!
Kiedy zacząć przygotowania do wiosny?
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej rozpocząć przygotowania do sezonu wiosennego? Tak naprawdę warto zacząć je wraz z pierwszymi roztopami lub nawet na chwilę przed ustąpieniem zimowych mrozów. Wówczas możesz zacząć porządkowanie terenu całego gospodarstwa, sprawdzanie kondycji poszczególnych roślin i drzew czy kontroli stanu gleby. Połowa lutego i marzec to także doskonały czas na oczyszczanie i porządkowanie magazynów. Możesz np. rozpocząć zaprawianie zboża, aby wiosną przetransportować je do lżejszych silosów, które nie wymagają zabezpieczania przed niskimi temperaturami. Luty i marzec to również idealny moment na kontrolę stanu maszyn rolniczych i pozostałego sprzętu, które w wyniku mrozów mogły niestety zostać uszkodzone lub paść ofiarą procesów korozyjnych.
O jakie elementy należy zadbać?
Rozpocząłeś już pierwsze przygotowania do nadejścia wiosny na swojej farmie. Pora zatem skompletować niezbędny sprzęt i urządzenia, które ułatwią ci to zadanie. Nie chodzi nam tu oczywiście o zakup specjalistycznych maszyn, a raczej przejrzenie wszystkich narzędzi, które już posiadasz i ich skrupulatne uporządkowanie. Może bowiem okazać się, że niektóre elementy twojego wyposażenia zwyczajnie wymagają naprawy czy wymiany. Okres przejściowy między zimą a wiosną jest idealnym momentem na realizowanie tego typu działań! Kolejna kwestia dotyczy materiałów, których możesz potrzebować np. podczas porządkowania sadu czy ogrodu. Niektóre z nich, jak np. nawozy czy obrzeża ogrodowe lepiej jest kupić jeszcze zimą, ponieważ wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy ich ceny automatycznie poszybują w górę.
Jak zaplanować budżet na cały rok?
Początek każdego roku w gospodarstwie rolnym to także czas planowania budżetu na wszystkie kolejne miesiące. Jego konstrukcja uzależniona jest tak naprawdę przede wszystkim od inwestycji, które planujesz poczynić. Zacznij jednak od przychodu, którego jesteś pewien w nadchodzącym roku (załóż możliwość wystąpienia sytuacji kryzysowych). Następnie planuj wydatki: raty leasingów, nowy sprzęt do dojenia, nowoczesne pastuchy na dziki czy urządzenia do siewu. Sekcji w twoim budżecie z pewnością będzie wiele, dlatego warto rozpocząć jego konstruowanie już na początku roku.