Zamieszkaj nad wodą

Zamieszkaj nad wodą

Marzy Ci się czasem mieszkać nad wodą? Kilka kroków do plaży w lecie, długie spacery po piasku wieczorami, szum fal o poranku? No i wspaniałe widoki z balkonu, kiedy pijesz poranną kawę? Niezależnie od tego, czy chcesz mieć takie atrakcje na co dzień, czy tylko podczas urlopu - jest to możliwe. Sprawdzamy, jakie są możliwości.

Mieszkanie nad morzem

Pierwsze co przychodzi do głowy to odważna decyzja i wyprowadzka nad morze. Nie jest to taki zły pomysł, bo wybrzeże intensywnie się rozwija. W dużych miastach masz szanse na dobrze płatną pracę, a z drugiej strony jest wiele zacisznych miejsc, w których przyjemnie się mieszka. Jednym z nich jest Międzywodzie. Apartamenty, które powstają tu na nowych osiedlach, są nowoczesne i wygodne. Ogromną zaletą jest bliskość wody.

Popularną miejscowością jest też Krynica Morska - apartamenty, domy i mieszkania są tu jednak nieco trudniejsze do znalezienia w rozsądnych cenach. Warto też pamiętać, że przeprowadzka do jednego z wakacyjnych kurortów ma swoje minusy. Poza sezonem jest tu cicho i spokojnie, czasem nawet trochę za cicho, i brakuje atrakcji. Natomiast w wakacje miejscowość zalewana jest przez tłumy ludzi, co może okazać się dość uciążliwe dla regularnego mieszkańca.

Uroki pojezierzy

Tańszą opcją dedykowaną szczególnie zwolennikom zacisznych miejsc są pojezierza. Jeśli masz samochód - warunek niezbędny podczas wyprowadzki na oddalone od cywilizacji tereny - sprawdzaj ogłoszenia, które oferują domy na sprzedaż. Kaszuby, Warmia czy Mazury to regiony, w których znajdziesz wiele ukrytych domków na brzegu jeziora.

Jeśli zdecydujesz się na zakup budynku starej daty, przygotuj się na remont. To trochę opóźni przeprowadzkę, ale takie domy mają duszę i niezwykły klimat. Finansowo wyjdziesz na tym podobnie, jak przy budowie nowej posiadłości. Wszystko zależy oczywiście od pierwotnego stanu budynku. Przed podjęciem decyzji oceń swój budżet i przekalkuluj wszystkie za i przeciw.

Dom na wakacje i na stałe

Pamiętaj, że mieszkanie nad wodą ma swoje uroki, ale nie jest dla każdego, a już na pewno nie przez cały rok. Z dala od miasta musisz liczyć się z uciążliwymi dojazdami, a w zimie może pojawić się problem z odśnieżaniem dróg. W dużych miastach problem stanowić mogą tłumy turystów. Przed podjęciem decyzji rozważ dobrze wszystkie za i przeciw.

Nie musisz jednak mieszkać nad wodą cały rok. Mieszkanie lub dom w takim miejscu świetnie nadają się jako miejsce, gdzie spędzać będziesz urlopy i niektóre weekendy. A pod Twoją nieobecność możesz zdecydować się na wynajem, co będzie dodatkowym źródłem dochodu.